TracTive tlumiče - Touratech Suspension řady ACE

Tlumiče Touratech Suspension by TracTive řady ACE

Podvozek ACE je založený na zcela autonomním systému, který používá své vlastní senzory. To znamená, že pro činnost podvozku není potřeba využívat údaje z řídícího systému motocyklu, CanBusu ani z jiných senzorů výrobce motocyklu. Základem podvozku jsou tlumiče s vysoce výkonným systémem přepouštěcí trysky řízené solenoidem, integrovaným do těla tlumiče namísto standardního pístu a trysek. Systém umožňuje provádět komplexní změny průtoku oleje v širokém rozsahu zátěží (tlaků) a rychlostí změn - na základě změny v elektrickém obvodu, který solenoid ovládá. Ovládací systém umožňuje nastavovat podvozek nezávisle vpředu i vzadu a to poměrně jemně (v pěti krocích) a to podle charakteru terénu, po kterém se jede a preferencí jezdce. Změny prováděné z kontroléru jsou prakticky okamžitě cítit na chování stroje. Navíc systém nevyžaduje přítomnost ovládacího systému ESA, takže jde namontovat i na motocykly, které vůbec ESA systém nemají. Jediné co systém vyžaduje je přívod elektrického proudu a vše ostatní je zcela nezávislé na ostatních modulech motocyklu.

To ovšem není všechno. Zákazník získá nákupem tlumičů se systémem ACE kompletní systém, který je po montáži okamžitě připravený k jízdě. Základní tovární nastavení odpovídá konkrétnímu motocyklu a je dimenzované na jezdce s hmotností do 100kg včetně oblečení a výbavy. Pochopitelně je možné dodat tlumiče se silnějšími pružinami, podle potřeb toho konkrétního majitele, objemu jeho zavazadel a jízdního stylu.

Systém se ovládá ručním ovladačem namontovaným na řídítka, který má dvě tlačítka. Systém nabízí pět přednastavených profilů - podle různých zátěží a jízdních podmínek. Nicméně jezdec může i během jízdy velmi plynule ladit podvozek podle svého přání - od komfortního po tvrdý sportovní a to i během jízdy offroad s maximální zátěží.

Systém Touratech Suspension ACE reaguje na změny doslova bleskově - změna nastavení solenoidu resp. průtoku oleje v tlumiči je možná 10x za sekundu. Tak rychle reagující systém umožnil postoupit ještě o krok dále a přinést automatizovaný systém, který sám reaguje na jízdní změny a změny zátěže například během akcelerace nebo prudkého brždění např. při jízdě s plně naloženým motocyklem a spolujezdcem. Aktivní řízení přináší radikální zvýšení bezpečnosti a nejvyšší míru uživatelského komfortu na současném trhu. Celý systém je navržený tak, aby kola byla vždy v kontaktu s vozovkou - ať se děje, co se děje.
Nezávislá řídící jednotka namontovaná v motocyklu může (v míře nastavené řidičem) měnit charakteristiku tlumičů aktivně během jízdy - podle změn zátěže např. při akceleraci nebo prudkém brždění, při nárazech na kameny na cestě apod. Řídící jednotka může nastavit průtok oleje a tím pádem změnit útlum tlumiče až 10x za sekundu a to v míře, kterou si nastaví sám jezdec v pěti krocích - od minimální až po maximální.

Klíčové vlastnosti systému Touratech ACE Suspension:
- zvýšení bezpečnosti jízdy díky aktivnímu řízení tlumicí charakteristiky během akcelerace a brždění
- nezávislý systém který nevyžaduje napojení na žádné palubní systémy výrobce motocyklů (ESA, CanBus...) a je možná montáž i na motocykly které vůbec nemají CanBus
- systém nevyužívá žádné senzory výrobce motocyklu, je zcela nezávislý a vyžaduje jen přívod elektrické energie z baterie
- aktivní tryska ovládaná solenoidem v těle tlumiče reaguje na změny v řádu milisekund a to i při plné zátěži během jízdy offroad
- zákazník si může objednat nebo změnit tovární nastavení objednáním různých pružin podle své hmotnosti, zátěže motocyklu, hmotnosti zavazadel, spolujezdce a jízdního stylu a podmínek.
- ovladač na řídítkách umožňuje využívat pět přednastavených profilů pro konkrétní motocykl a jemné ladění všech parametrů podle svého přání i během jízdy a to včetně jízdy offroad
- ovladač umožňuje měnit nastavení EPA (elektricky ovládané předpětí pružiny - Elekctric Preload Adjuster) v rozsahu 15mm. To odpovídá nastavení např. na BMW R1200GS v rozsahu +30mm / -10mm, tedy zdvih celkem 40mm. Každým stiskem tlačítka v režimu nastavení EPA, se mění předpětí rychlostí přibližně 3mm/s. Nastavením EPA se kompenzuje zátěž motocyklu (těžká zavazadla, jízda se spolujezdcem...). Správným nastavením EPA se zvýšená zátěž vyrovnává.
- změna nastavení EPA se také provádí v případě, kdy se změní charakter cesty - např. po opuštění silnice a jízdě po polní cestě je potřeba upravit předpětí tlumiče a pomocí EPA je to otázka okamžiku.
- Nastavením DDA se mění dynamická charakteristika tlumiče. DDA znamená Dynamic Damping Adjustment a nastavením se mění jízdní komfort. Systém nabízí pět přednastavených hodnot - od vysoce komfortní jízdy až po tvrdě sportovní. Stiskem tlačítka v režimu změny DDA se okamžitě projeví změněná přepouštěcí charakteristika hlavního systému trysek pomocí elektrického solenoidu uvnitř tlumiče. Tato změna se projevuje doslova okamžitě a je možné provádět změny i během jízdy a při zátěži.
- Funkce ACE řídí úroveň automatické reakce na chování motocyklu při jízdě. ACE znamená Actively Controlled Electronic Suspension a je klíčovou technologií nové řady podvozků Touratech Suspension. V principu řídící jednotka ACE reaguje na změny přetížení při brždění (negativní) nebo akceleraci (pozitivní) odpovídající změnou nastavení DDA pomocí elektrické solenoidové trysky v tlumičích. Tato změna je prováděná doslova okamžitě a tlumič dokáže na změny reagovat v řádu milisekund. I extrémní změna zátěže (mimořádně prudké zabrždění způsobené např. nárazem na terénní nerovnost) je kompenzovaná během trvání zátěže (tedy během nárazu), protože tryska zvládá změnit charakteristiku (resp. průtok oleje) 10x za sekundu. Tedy i extrémní zátěž je možné kompenzovat zcela automaticky bez jakéhokoliv zásahu řidiče, který má pocit, jakoby podvozek vyrovnal hranu a přenesl se přes nerovnost. Reakce systému ACE je možné nastavit opět v pěti krocích - od minimálního (prakticky vypnutého) až po maximální, kdy podvozek řídí systém ACE v plném rozsahu. Tento systém přináší maximální jízdní komfort při všech režimech jízdy - od silničního cestování až po sportovní jízdu v terénu. Hlavním přínosem je ale zvýšení bezpečnosti, zejména při jízdě s plně naloženým motocyklem, kdy systém ACE radikálně pomáhá v krizových situacích při prudkém brždění nebo přejezdu nerovnosti vysokou rychlostí okamžitou změnou charakteristiky tlumičů.
- Přední a zadní tlumiče jsou řízené a nastavované naprosto nezávisle
- V případě jízdy na plně naloženém stroji, je hlavní změna zátěže na zadním kole a jen částečně na předním. To se ale změní během brždění nebo při použití velké palivové nádrže. Systém ACE umožňuje dokonale nastavit podvozek pro všechny případy a všechny jízdní kombinace. Vzhledem k tomu, že zadní tlumič je zatěžován různě díky změnám nákladu nebo zatížení stroje, dodáváme zadní tlumič výhradně ve verzi EXPEDITION - tedy se všemi funkcemi (EPA, ACE a DDA).
- Přepínání mezi nastavením předního a zadního tlumiče je otázka okamžiku - stačí zmáčknout obě ovládací tlačítka současně (pokud se tlačítka minutu nemačkají, systém se sám přepne zpět na ovládání zadního tlumiče). Přední tlumič se dodává ve dvou provedeních - nejvyšší typ EXPEDITION s funkcemi EPA, ACE a DDA nebo verze EXPLORE, kde u předního tlumiče není osazené elektrické řízení předpětí EPA a tlumič má pouze funkce ACE a DDA.
 
Nastavením EPA je možné snadno kompenzovat změny zátěže motocyklu (zavazadla, spolujezdec..) a udržet podvozek v rovnováze i při zásadní změně asymetrického zatížení. EPA osazený i na předním tlumiči nepotřebuje každý ale jezdci, kteří často mění charakter cesty (terén / silnice) nebo majitelé motocyklů s velkou palivovou nádrží, mohou pomocí nastavení předního předpětí snadno a komfortně kompenzovat změny zátěže bez zastavení - podle aktuální potřeby. Většině běžných cestovatelů bude určitě stačit vpředu verze Explore bez EPA.
Dynamické nastavení tlumičů (DDA) je úžasná věc, systém reaguje naprosto okamžitě - několika stisky tlačítka uděláte z komfortního tourera sportovní motocykl a naopak. Máte chuť se trošku sportovněji projet po alpských silnicích? Nebo už jste unavení a chcete se kochat při komfortní jízdě? Změna je doslova okamžitá. Pět kroků nastavení DDA pro přední i zadní tlumič (nezávisle) je víc než dostačující. Nastavení kroků je poměrně lineární, takže se úroveň dobře nastavuje.
Ovšem teprve se zapnutým ACE je to ta pravá zábava! Nemá vůbec smysl nastavovat ACE jinak než naplno. V tom případě máte k ruce "pomocníka", který za vás sleduje vozovku nebo terén a v případě jakékoliv změny reaguje na přetížení okamžitým nastavením hlavní solenoidové trysky. Zkoušeli jsme vše, co bylo možné - přejíždět obrubníky, hrany asfaltu na kraji silnice, kameny na polní cestě, výmoly, hrubým štěrkem vysypané jámy, víka kanálů atd. Jezdili jsme pomalu i rychle, v sedě i ve stupačkách. Reakce jsou úžasné. Podélný balanc motorky při brždění (včetně extrémního kdy jsme zkusili brzdit na doraz) nebo akceleraci vyrovnává podvozek tak, že se pro jezdce prostě tuhost stroje vůbec nemění. Markantní je to při prudkém brždění, kdy s vypnutým systémem ACE (resp. minimálním nastavením) vnímáte propružení předního tlumiče resp. citelné zavlnění. Se zapnutým systémem ACE se nic takového nestane, předek motocyklu je absolutně stabilní i když jdete s vypnutým ABS nadoraz a přední pneumatika klouže. Přínos pro stabilitu a ovládání motocyklu v krizových situacích je obrovský a je to prudce návykové. Podobně reaguje podvozek nového BMW GS s vodním chlazením ale tam to není tak výrazné, protože jezdec si nemůže nastavit libovolné kombinace a musí se držet přednastavených.
 
Detailní článek s fotografiemi systému ACE a zkušenostmi z testování najdete v našem blogu na tomto odkazu.

Tlumiče Touratech řady Extreme najdete s českými cenami (vč. DPH) již od podzimu 2013 v našem shopu: shop.touratech.cz

TracTive tlumiče - Touratech Suspension řady ACE
Vytvořeno20.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies