Kufry

Hliníkové kufry patří k základní řadě výrobků Touratech už od počátku existence firmy. Hliníkové kufry s názvem Zega, vyráběl zakladatel firmy už koncem sedmdesátých let a staly se standardem pro dobrodružné cestování např. na modelech Yamaha XT500 nebo později na BMW R80 G/S. Novější a novější motocykly umožňovaly jezdit vyšší rychlostí nejen v terénu ale i na silnici, velké nádrže umožnily cestovat obrovské vzdálenost bez velkých zastávek a z nejnutnějšího vybavení na víceméně nouzové bivakování se začalo cestovat s komfortní výbavou nejen pro jezdce ale i spolujezdce. Zavazadel bylo čím dál víc a přišel čas, popřemýšlet o radikální změně koncepce pevných zavazadel.
Konvenční plastové kufry nejsou schopné vydržet zátěž na dlouhých dobrodružných cestách, zejména více či méně časté pády motorky na nezpevněném povrchu - nejsou dostatečně robustní, nenabízí potřebnou kapacitu pro volné cestování na dlouhé vzdálenosti ani možnost opravy v případě poškození. Hliník je v současné době jediný materiál, který nabízí příznivou odolnost, hmotnost a cenu. Hliníkové expediční kufry se používaly na různých výpravách už dávno ale neměly obvykle správné rozměry ani konstrukci pro použití na motorce. Zajímavé je, že motocykloví "adventure"cestovatelé v té době neměly absolutně žádnou podporu ze strany výrobců příslušenství. Nebylo nic divného, že si cestovatelé vyměňovali plánky na výrobu osvědčených kufrů na různých místech setkání třeba na Sahaře. V té době byly konstrukce kufrů někdy opravdu hodně odvážné a některé doma dělané kufry měli opravdu kuriózní design a konstrukci. Řada z nich nevydržela ani první část cesty - po silnici. Postupně se vytvořilo několik kritérií, které zůstaly v principu platné do současnosti.
Mezi tyto principy patří kvádrový tvar s poměry stran, které usnadňují uložení nejvíc potřebného vybavení (které se v jiných tvarech kufrů skládá špatně), vodotěsná konstrukce s víkem, které minimálně zmenšuje objem kufru, robustní prvky exteriéru kufrů, které pomáhají přečkat pády a jiné nehody a také občas nešetrné zacházení a především konstrukce, která umožní opravy v nouzových podmínkách doslova kdekoliv na světě. A mezi důležité vlastnosti patří i robustní uchycení na nosné rámy, které vydrží tisíce kilometrů i po nezpevněných cestách, kde těžké kufry zatěžují nekonečné série nárazů.

Vodotěsné a prakticky nerozbitné hliníkové kufry s pohodlnou obsluhou a neomezenými možnostmi univerzálního využití jsou pro dálkové cestovatele naprosto dokonalým a nenahraditelným doplňkem.

Výhody hliníkových kufrů:

+ vodotěsnost
+ opravitelnost po poškození
+ horní plnění víkem
+ odolné proti běžným zlodějíčkům

Výhody pro vás:

+ využitelné na silnici i v terénu
+ robustní
+ kompatibilní s množstvím dalších doplňků a přídavných držáků
+ variabilní využití
+ správný adventure vzhled na cestovních endurech

Touratech má desítky let zkušeností s tovární výrobou hliníkových kufrů. Nejrozšířenější systém uchycení kufrů (pomocí otočných závor zajištěných maticí z vnitřní strany kufru) začali používat v roce 1988 a stal se (včetně typického rozměru rámečku kufru) standardem pro desítky výrobců. Touratech se ale snaží být vpředu, vymýšlet stále inovativní a lepší výrobky, nejlepší dostupná řešení a speciálně v oblasti zavazadlových systémů je Touratech na špičce. Obrovský zájem ze strany výrobců motocyklů o OEM dodávky to jen potvrzuje. Výrobci motocyklů by rádi dodávali zavazadlový systém Touratech pod svou značkou (jako to dělá Touratech pro Ducati, BMW, KTM a nově i pro Hondu). Značka Touratech je naprostou zárukou spolehlivosti - i když v případě OEM výroby si výrobce může poručit cokoliv, Touratech by nesouhlasil s výrobou "made by Touratech" na něčem, co nesplňuje základní požadavky. Hezký příklad jsou například vysoutěžené rámy na kufry pro některé modely KTM, které jsou vyráběné v Asii - vypadají jako ty původní vyráběné v Německu ale jsou z tenkostěnného materiálu a za provozu se prohýbají pod tíhou kufrů. Zákazníci nadávají "na Touratech", který je ale pro KTM nevyrábí, protože vítěz tendru nabídl kompletní výrobu za cenu materiálu v evropě. Kvalita tomu odpovídá ale to nikdo neřeší.
Každopádně originální ZEGA kufry byly vždy vyráběné tak, aby nabídly vynikají poměr odolnosti a hmotnosti (s mírným důrazem na hmotnost před robustností. Kufry se v průběhu let vylepšovaly na základě potřeb cestovatelů a tisíců zákazníků - z původního hranatého designu se přešlo na více zaoblený s příchodem ZegaPro a vylepšuje se výbava kufrů, ochrana při haváriích i systémy upevnění.
Každopádně - pro výrobu všech kufrů (OEM i Touratech) se používá 1.5mm slitina hliníku (dural), která je již několik let vyráběná exkluzivně pro Touratech. Jde o slitinu s takovými vlastnostmi, které Touratech potřebuje a která má nejvyšší pevnost. Výroba využívá počítači řízené řezání, ohýbání a svařování s nejmenšími tolerancemi. Některé z výrobních technologií byly vyvinuté na míru Touratechu - tak aby byla zajištěná maximální spolehlivost a preciznost. Při výrobě se využívá například dvojice 3D řezacích laserů, automatizovaná linka na výrobu těsnění mezi víkem a korpusem kufrů apod. Tvarování, tlakové tváření a konstrukce kufrů zaručují maximální tuhost těla i víka a kufry jsou také vodotěsné (IP54). Pevnost kufrů spolu s nízkou hmotností nabízí jeden z nejlepších poměrů hmotnost/pevnost na trhu. Rozměry nejsou volené náhodně, Touratech zpracovával stovky a tisíce různých předmětů, které cestovatelé používají (spacáky, vařiče, obaly na oblečení, nářadí...) a rozměry kufrů jsou navržené tak, aby v co nejlepší míře nabídly bezproblémové uložení většiny používaných věcí bez nevyužitelných mezer nutnosti přemýšlet jestli ten ešus má být svisle nebo naležato, aby se do kufru všechno vešlo. Do 45l kufru se například přesně vejdou kompresní obaly a organizéry Eagle Creek, které usnadňují ukládání věcí v kufru apod. Rozměry tedy nejsou náhodné. Do bočních kufrů 45l se vejdou i poměrně velké helmy z nabídky Touratech. Všechny kufry jsou navržené pro horní plnění - víko je možné otevřít na jednu nebo na druhou stranu nebo se dá kompletně sundat ve vteřině - a použít jako "podnos" při vaření, opravách (na šrouby) apod.

Kufry se vyrábí ve třech základních litrážích (31, 38 a 45l) a třech provedeních (ne všechny modely) povrchové úpravy - obyčejný hliník, stříbrně anodizované a černě anodizované. Anodizace je elektrochemická oxidace povrchu slitiny, která vytváří tenkou vrstvu velmi tvrdého oxidu, který je stálý (nemění odstín), je velmi odolný proti poškrábání a 100% zabraňuje špinění zavazadel otěrem hliníku např. plastovými obaly. Některé modely se v anodizované verzi nevyrábí (Zega Mundo) a některé se naopak dělají jen anodizované (ZegaEVO). Černá anodizace vychází o něco dráž než stříbrná vzhledem k omezeným možnostem dodávek černě anodizovaného materiálu (větší vzdálenost galvanovny) a vyšší náročnosti oproti stříbrné anodizaci.

Bohatá nabídka doplňků
Touratech vyvíjí a vyrábí bohatou nabídku doplňků pro Zega kufry - držáky kanistrů, lahví (např. na benzín do vařiče), spousty vnitřních i vnějších tašek, úchytek, sítěk apod. Vzhledem k několika produktovým řadám (Zega Mundo, ZegaPro, ZegaPro2 a nově ZegaEVO) se liší i tyto doplňky.

+ kufry jsou vyráběné v EU (v Německu)
+ robustnost
+ nízká hmotnost prázdných kufrů
+ bezpečnost a bezpečnostní prvky (zajištění, skryté pojistky, nemožnost vyndat klíček bez zamknutí určitých zámků)
+ testováno nezávislými médii a organizacemi (několikanásobný vítěz v kategorii moto kufrů časopisu Motorrad)
+ vodotěsné (a pochopitelně prachotěsné)
+ obrovská paleta doplňků
+ tři velikosti a tři povrchové úpravy (žádné lakování)
+ použitelné pro téměř všechna cestovní endura (jeden kufr jde používat na více motocyklech)

ZEGA EVO - přivítejte evoluci!

Neustálá evoluce - pod tímto mottem začal před časem vývojový tým Touratech připravovat novou řadu kufrů Zega. Název Zega byl od počátku daný - tam nebylo co řešit. A EVO je zkratka pro evoluci. Kufr ZegaEVO kombinuje robustnost ověřenou na desítkách a stovkách tisíc motocyklů spolu s pohodlným ovládáním díky novému upevňovacímu a zajišťovacímu systému.

Praktické výhody a uživatelská přívětivost


Kufry ZegaEVO nabízí ještě snadnější montáž na rámy než ZegaPro2 - a současně nabízí absolutně bezpečné upevnění i v těch nejnáročnějších podmínkách při jízdě offroad po nejhorších cestách, jaké si dovedete představit. Kufr nabízí optimální ergonomii pro cestovatele s absolutním komfortem ale bez omezení spolehlivosti.

Nové řešení petlic víka zachovává velmi oblíbenou funci otočného pantu - opět je možné otevřít víko na jednu nebo druhou stranu nebo ho kompletně sundat - ve vteřině. Víko i korpus jsou vyráběné s využitím hlubokého tažení materiálu - na kufrech zmizelo osm nepěkných svárů. Spojení obvodové části se dnem tvoří série vodotěsných nerezových nýtů a bezpečnostní lepení. Víko se do korpusu zavírá pomocí osvědčeného systému "pero-drážka" s vnitřním silikonovým těsněním. Zavírací profil prošel mnoha změnami a současná verze zaručuje maximální vodotěsnost a díky nově vyvinutému ventilu i snadné otevření při změně atmosférického tlaku (např. při výjezdu do hor). Systém byl vyzkoušený v Indii na nejvyšším dostupném horském přechodu kde je silnice a funguje spolehlivě. Víko jde otevřít lehce. Stejně jako ZegaPro2 jsou kufry ZegaEVO vybavené nerezovými "piny" pro okamžitou montáž držáků doplňkových zavazadel - bez vrtání a šroubování. Součástí dodávky jsou také madla na přenášení kufru. Kufry ZegaEVO se vyrábí pouze v anodizované verzi - stříbrné nebo černé. Anodizace má saténově matný povrch a je ze všech stran (i uvnitř). Nově navržené ochranné plastové prvky (rohy) jsou nejen hezké, ale především chrání rohy kufru (ale třeba i nohu jezdce) při pádu.

 

 

1. Nové plastové ochrany rohů - chrání kufr i posádku v případě havárie
2. Vyzkoušené a ověřené "piny" pro montáž doplňků
3. Jednoduché a funkční madlo na přenášení
4. Nový systém upevnění - pro snadnou montáž a bezpečné upevnění na rám
5. Nový zamykací systém - pro snadné ovládání jednou rukou
6. Nový typ petlic víka - snadné otevírání na jednu nebo druhou stranu (funkce pantu)
7. Ověřený typ silikonového těsnění, které vydrží i přívaly vody
8. Vyzkoušená oka pro upevnění tašek na víku a dalších měkkých zavazadel
9. Oka (ve standardu) z vnitřní strany víka - pro upevnění dalších doplňků - např. síťky.Základem nového kufru ZegaEVO je naprosto nový upevňovací a zajišťovací systém, který kombinuje snadné ovládání s maximální bezpečností. Myšlenkou konstruktérů bylo oddělit zajištění (zamykání na rámu) od upevnění - aby oba systémy byly nezávislé. Upevnění bylo navržené tak, aby vydrželo i extrémní síly. Přitom montáž je doslova triviální - zamykací mechanismus je vybavený automatickým bezpečnostním zámkem, který zacvakne a zajistí kufr, i když ho majitel na rámu nezamkne. Celé ovládání je naprosto hračkou - dokonce i v tlustých zimních rukavicích. Kufr zavěsíte za "háky" na rám a zmáčknete páku na zadní straně čela kufru dolů - až zacvakne. Kufr se dále může zabezpečit pomocí integrovaného zámku zámku, který zajistí zamknutí do rámu. Mechnismus je vyzkoušený ve všech myslitelných podmínkách - v bahně, písku, sněhu, ledu...

Kufry jsou součást celého systému zavazadel na cestovním enduru

ZegaEVO jsou (podobně jako předchozí generace kufrů Zega) vyvíjené jako součást celého systému zavazadel na motorce, nikoliv jako izolovaný výrobek. To přináší několik výrazných výhod pro majitele - kromě toho, že získá nesmírně elegantní a v běžném provozu téměř nezničitelné kufry s dokonalým upevněním a zajištěním, může je využít na všech 18mm rámech, které Touratech nabízí (a na většině, které nabízel v minulosti). Může je tak přehazovat mezi motorkami podle potřeby. Všechny nové rámy jsou vyrobené z 18mm silnostěnné nerez oceli. Ke kufrům je možné pořídit desítky doplňků - podle konkrétních potřeb konkrétního jezdce a konkrétního typu cesty.

 

 

Touratech CZ vede skladem více než 100 kusů kufrů všech řad a kufry ZegaEVO budou pochopitelně ve všech velikostech a verzích trvale skladem.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies